

Vajon mitől is alakul ki a szeplő?
A melanin (bőrfesték) termelés neuroendokrin szabályozás alatt áll. A belső elválasztású mirigyek és az idegrendszerünk szoros kapcsolatban állnak egymással. Működésük hatására alakulnak ki a pigmentfoltok. A melanocyta stimuláló hormon (MSH) hatására fokozódik a sejtek aktivitása. A terhesség során ez a hormon nagyobb mennyiségben van jelen a szervezetben. A megnövekedett ösztrogénszint hatására is fokozott termelésbe kezdenek a melanocyta sejtek.
Érthető hát, hogy ez a bőrprobléma miért a terhesség során jelenik meg gyakorta éppen először. És sajnos ezután sokszor állandósul. A hormonális fogamzásgátlók is okozhatnak ilyen szépséghibát, hiszen a terhességhez hasonló hormonális állapotot hoznak létre és tartanak fenn. A máj anyagcserezavara szintén foltokhoz vezet — a máj nem képes lebontani az ösztrogént és a progeszteront, így ezek szintje magasabb lesz. Bizonyos gyógyszerek hatására is létrejöhet hasonló hormonális túlsúly és ez elég ahhoz, hogy a foltok kialakuljanak.
Vajon miért csak az arcon jelentkezik ez az elváltozás?
Ma már a májfoltot speciális lézeres kezeléssel is ki lehet halványítani. Ennek a kezelésnek az a lényege, hogy a lézerfény „elnyelődik” a melaninban és a keletkező hő hatására a melanin-tartalmú hámsejtek elpusztulnak. Persze a fényvédő krém használata az ilyen kezelések mellett is elengedhetetlen. Olyan fényvédőt használjunk, amely az UVA és UVB sugarakat is kiszűri.
Forrás: www.fittelet.hu