Mi is tulajdonképpen a szauna?
A szauna egy zárt, faburkolatú helyiség, amelyet egy kályhával, eredetileg fatüzelésű, ma már leginkább elektromos, 90-100 fokig felmelegítenek. A szobában különböző magasságban fapadok találhatók (általában 3 szint), amelyeken a szaunázok max. 15 percet ülnek és élvezik a kályhából és a felmelegedett fából áramló meleget, mindezt alacsony páratartalom mellett. A szaunázás pedig az a 2-3 órás rituálé, amely előkészítési, felhevülési, lehűtési és pihenő szakaszokból áll.
– Soha nem szabad alkoholfogyasztás, vagy közvetlenül étkezés után szaunázni, ez ugyanis túlzottan megterheli a szervezetet, s rosszulléthez vezethet!
– Érdemes minden ékszert (legalábbis fém ékszereket) levenni, hiszen a nagy hőségben átmelegedhetnek, s akár égési sérülést is okozhatnak a bőrfelületen!
– Kezdetben maximum 10 perces szaunázás ajánlott, azonban mindenkinek más és más az egyéni tűrőképessége. A cél nem a túlélés, hanem a gyógyulás és a kikapcsolódás, így ha kezd túl meleg lenni, érdemes inkább elhagyni a szaunát!
– Ha mások nem ellenzik használhatunk illóolajakat is, így kötvén össze a szauna és az aromaterápia gyógyító hatásait!
– Szaunázás közben használhatunk luffa, vagy háncs szivacsot, illetve kesztyűt, melyek a méreganyagok mellett az elhalt hámsejteket is eltávolítják a bőr felszínéről, s tovább javítják a vérkeringést!
– Szaunázás után, mindig pótoljuk az ásványi anyag-és folyadékveszteséget!
Szaunázást követően érdemes negyed órát relaxálással, pihenéssel tölteni, így a szervezetnek marad ideje a regenerálódásra.
Fotók: www.flickr.com