1. Időpont és évszak
A nappali és esti esküvőknek megvan a saját meghatározott öltözködési szabályzata. Nappal könnyed és élénk színű alkalmi ruhák ajánlatosak. Este sokkal elfogadhatóbbak a gyöngy díszítésű, flitteres és más csillogó, sötétebb színárnyalatok. Valamint ahogy a nyári napok hosszabbodnak, a ruhák hossza rövidül (egy kivétel: a földig érő ruha, ami mindig illik egy szmokingos rendezvényhez). A szövetek és a színek az évszaktól függően változnak. A virító színek és a légies szövetek felélénkítik a melegebb hónapokat, miközben a mélyebb tónusok és a gazdag anyagok felmelegítik az őszi és a téli hangulatot.
2. A helyszín
Hol lesz megtartva az ünnepség és az esküvői fogadás? Egy bálteremben? Egy parkban? Egy szőlőskertben? Például, ha egy kora reggeli kerti esküvőt terveztek, le kell mondanod egy olyan ruháról, amely a harmatos földet érinti. Nyáron lesz-e légkondicionáló berendezés vagy télen egy jó fűtőrendszer? Sokat kell majd sétálnod? Sokat kell esetleg ülnöd? Érted miről is van szó pontosan? Milyen stílusú ruhában érzed magad kényelmesen? Ne feledd, valószínűleg ugyanezt a ruhát fogod viselni kora reggeltől késő estig.
3. A lányod kívánságai
Ezt követően kérd el tőle a “mit ne hordjunk” listát: Vannak-e olyan színek, amelyektől óvakodnod kell (a fehér mellett, persze)? Lehet, hogy idegenkedni fog valamitől, ami túl élénk vagy feltűnő. Lehet úgy gondolja, hogy a V-kivágású ruhák túl sok mindent fednek fel. Esetleg attól fél, hogy ellentétbe kerülsz az ő elképzeléseivel?
Ezt követően ragaszkodj ahhoz, hogy a menyasszony ossza meg veled a saját ötleteit, amely által rengeteg időt takaríthatsz meg. Magyarázd el a kivetéseidet, ha vannak (egy bizonyos szín nem áll jól neked) és nézd meg tudtok-e valamilyen mértékben közös nevezőre jutni. Napjainkban rengeteg örömanya választja a feketét, hiszen ez minden színhez passzol és bármilyen eseményen megállja a helyét.
Ha nem értesz egyet azzal, amire a lányod gondol, ne vitatkozz vele. Csak próbálj fel mindent és az alábbi két dologból egy be fog következni. Vagy a lányod fog megbizonyosodni arról, hogy miért nem tetszik neked egy bizonyos estélyi ruha, vagy te fogsz megszeretni valamit, amiről nem is gondoltad volna, hogy tetszeni fog. Akárhogyan is történik majd, mindenképp vele kell elmenned vásárolni. Az is megtörténhet, hogy lányod tisztában van azzal, milyen jó ízlésed van, és teljesen megbízik benned. Ennek ellenére mégis jobb, ha melletted van amikor a nagy döntést meghozod.
4. A vőlegény édesanyjának kinézete
Előfordulhat viszont, hogy a vőlegény anyja nincs tisztában az etikával. Akárhogyan is, a kommunikálás valószínűleg megkönnyíti a dolgot mindkét fél számára. Mindezek mellett, valószínűleg ő is ugyanúgy szorong a vásárlás miatt, mint ahogyan te is teszed.
A menyasszony anyjaként hívd fel a vőlegény anyját néhány nappal azelőtt, hogy elmennél vásárolni. Mondd neki például hogy: “Ezen a hétvégén elmegyek ruhát vásárolni az esküvőre. Tájékoztatni foglak, hogy megy a vásárlás és, hogy milyen szín mellett döntöttem. Van valamilyen javaslatod, hol kellene keresgélnem?”
Ezáltal néhány dolog megoldódik. Egyrészt tudomására hozod, hogy vásárolni mész, másrészt pedig ő tudatja veled, hogy hol szeret vásárolni, így elkerülheted ugyanannak a ruhának a kiválasztását.
Ne akadj ki, ha nincs tisztában az illemszabályokkal. Lehetséges, hogy neki korlátozottabbak a lehetőségei a pénzügyi helyzete miatt.
Az is lehet, hogy egy mesés sötétkék estélyi ruha lapul a szekrényében. Ebben az esetben vásárold meg a saját ruhádat és ne aggódj az összehangolás miatt. A lényeg: a külsőségek valamilyen szintű egyeztetése (egy csillogó ruha és egy flitter díszítésű ruha az esküvői csoportkép mindkét szélén egy kicsit túlzás lenne), de a színek összehangolása nem annyira válságos kérdés.
Forrás és fotók: www.alompar.hu