Ősrégi sütőeszköz ez is, de már nem olyan egyszerűen használható, mint a nyárs. Ezzel függ össze, hogy nemcsak – és nem is elsősorban – a szabadtéri sütésnél, hanem a szabadkéményes konyha tűzhelyén alkalmazták. Mindamellett szabadtéri parázson is fennakadás nélkül használható, és másféle vonzó sütési foglalatossággal jár, mint a nyárson sütés. Emellett más ízeket is eredményez. A rostély maga egyszerűen elkészíthető – de minden esetben vasból készítendő – lábon álló rácsozat, amin parázsra állítva sül a hús.
Sosem nyílt láng, hanem mindig parázs fölött kezdjük el a sütést. Nélkülözhetetlen a hosszú szárú villa. Ennek ellenére nem árt, ha valamilyen égés elleni bőrápoló is van a közelben, de az esetleg megperzselődött testrészt mindenképpen hideg vízbe kell mártani.
Mit süthetünk roston?
Mindent, amit a konyhában hirtelen lehet kisütni. Így grillezésre a marha részei közül csak a vesepecsenye való, illetve más része csak darálva alkalmas, a sertésből a karaj meg a tarja (ha a konyhában előpároljuk, akkor más részeit is a rostra rakhatjuk), a borjú meg a fiatal malac bármelyik húsos része, de legfőképpen a csirke meg a halfélék. Köretnek mindig kínáljunk hozzá többféle különleges salátát, friss kenyeret, de roston is megsüthetünk bármilyen zöldségfélét. A burgonyát, vöröshagymát héjastól, alaposan lesikálva, alufóliába csomagolva közvetlenül a parázs közé dughatjuk: amire a pecsenye elkészül, a krumpli is megpuhul.


Fotók: www.sxc.hu