Csajok Magazin

Hat óra az iskolában, három óra a képernyő előtt

A 10-12 éves magyar gyerekek naponta átlagosan három órát töltenek tévénézéssel vagy számítógépezéssel,…

…tízből egy diák nem ebédel napi szinten, 15%-uk pedig minden nap fogyaszt gyorséttermi ételt – derült ki a Nestlé NUTRIKID kutatásából, amelyben a programban résztvevő, illetve nem résztvevő gyerekek egészséges életmóddal kapcsolatos tudását és attitűdjét vizsgálták.

Vidéken nyitottabbak a gyerekek arra, hogy tanuljanak az egészségről, de országszerte tudatosabban gondolkodnak a helyes táplálkozásról, megfelelő mozgásról azok, akik részt vettek a Nestlé NUTRIKID elnevezésű táplálkozási oktatóprogramjában.

Az ötödik-hatodikos korosztálynál nőtt a rendszeres étkezés fontosságának ismerete a NUTRIKID program hatására: ezt tízből kilenc gyerek fontosnak tartotta az év végére; emellett csökkentek a tárgyi tévedéseik is. Kevesebben gondolják, hogy azért kell enni, hogy jóllakjunk, viszont többen mondták, hogy az evés az energiapótlás miatt is nagyon fontos.

Olyan szülőket is megkérdeztek, akiknek 10-12 éves gyerekeik vannak. A szülők válaszaiból kiderült, hogy ugyan többet mozognak, de több időt töltenek képernyő előtt a gyerekek, mint ahogy azt szüleik gondolják.

A gyerekek gyakoribb sportolásról számoltak be, mint a szülők: tízből három vallja, hogy minden nap legalább egy órát sportol, ezzel szemben pusztán a szülők 13%-a gondolta ezt a rendszerességet.

A szülők alulbecsülik a gyerekek tévénézési- és számítógépezési szokásait is: míg a gyerekek átlagosan naponta 3 órát töltenek képernyő előtt, addig a szülők ezt csak 2 órának érzékelik.

Szembetűnő a különbség a gyorséttermi ételek fogyasztásának megítélésében is. Míg a gyerekek 15%-a naponta eszik pl. hamburgert vagy pizzát, ezzel pusztán szüleik 1%-a van tisztában.

Étkezések gyakorisága az ötödik-hatodik osztályosok körében
Ebédel és vacsorázik a legtöbb 10-12 éves diák, de van, ahol ezek a főétkezések is elmaradnak. Naponta tízből négy gyerek reggeli nélkül megy iskolába, és tízórait is csak minden második tanuló eszik. Az ebéd a legjellemzőbb: tízből kilenc diák ebédel, viszont csak minden harmadik gyerek uzsonnázik. Vacsorát a nebulók 80%-a fogyaszt.

Tudatosabbak és árnyaltabb gondolkodásúak az egészséges életmód terén azok a tanulók, akik korábban részt vettek a NUTRIKID programban – ez derült ki a nyolcadikosok válaszaiból, amelyben az ismeretanyag hosszú távú hatását vizsgálták. A tettek mellett az egészségről való gondolkodásban is lettek eredmények: a NUTRIKID gyerekeknek 24%-a gondolja azt, hogy nincsen szüksége arra, hogy minden nap főtt ételt egyen, akik nem tanulták a programot, 35%-ban mondták ugyanezt.

Elismerés a NUTRIKID programnak
A ’Partnerség, egészséges táplálkozás és innovatív megoldások mint az elhízás és túlsúlyosság elleni harc eszközei’ című nemzetközi kutatás során beválasztották a magyarországi NUTRIKID programot az európai jó gyakorlatok közé, 2011 szeptemberében bemutatják Brüsszelben is.

Vidéken sikeresebb a program: jobb válaszokat adtak a lexikális kérdésekre az itteni tanulók. „Ez annak köszönhető, hogy vidéken erősebb közösségformáló, közösség összetartó hatása van a NUTRIKID-nek. A gyerekek szívesen tanulnak délutánonként kiscsoportokban az egészséges táplálkozásról, és így hasznosan töltik a szabadidejüket” – mondta Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.

Bővebben: www.nutrikid.hu

További cikkek hasonló témában

Hozzászólások

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top