Ugyan ezeket a termékeket egyszerű használni, valójában nem helyettesítik egy fodrász szakértelmét, aki már ránézésre megállapítja, milyen gondozást igényel egy-egy hajkorona. A festés során ugyanis a haj és a fejbőr egyaránt nagy megterhelésnek van kitéve, hiszen a hajvégek könnyen szárazzá, és töredezetté válhatnak.
A legkevésbé drasztikus beavatkozást igénylő készítmények, a hajszínező habok és bemosók. Előnyük, hogy a haj külső rétegén tapadnak meg, így mosásról mosásra veszít a színéből, és négy-hat mosás után el is tűnik. Ezekkel a készítményekkel csak szín a színben, vagy világosabb hajat sötétebbre tudsz színezni.
Tartós színezők
A tartós színezők hatása azon alapszik, hogy a hidrogén-peroxid segítségével megnyitják a haj szerkezetét, így bejuttatják a pigmenteket a haj középső rétegébe. Ezek a készítmények már hidrogén-peroxidot is tartalmaznak, tehát két komponensből keverjük ki. A szín tehát tartósabb lesz. Ezekkel a készítményekkel csak szín a színben, vagy világosabb hajat sötétebbre tudsz színezni, de natúr haj esetében egy-két árnyalatot fel is tudnak világosítani.
Hosszú távú és tartós végeredmény azonban csak a tartós festékek használatával érhető el. Ehhez hidrogén- peroxidot használnak, melyek 3,6, 9, és 12 %-osak lehetnek. A kívánt szín elérése érdekében a hidrogén-peroxid megnyitja a haj legbelső szerkezetét, az adott (természetes hajszínt) pigmenteket elszínteleníti és helyükre a festék pigmentjeit juttatja be a haj legbelső szerkezetébe. Sötétebb hajat nem tudsz világosítani vele, csak szín a színben tudsz festeni, illetve világosabb hajat sötétebbre. (Világosítást csak szőkítéssel lehet elérni.) Ha sötétebb hajra világosabb árnyalatot viszel fel, akkor a hajtöve ki fog világosodni, de a vége ugyanolyan színű marad.