Az ősök nem tévedtek
Tele minden jóval
Minden alkalomra
A méz tehát teljes értékű táplálék-kiegészítő, nem csupán a teljesítőképességet fokozza, de a javítja a szívműködést is. Csökkenti a depressziót (különösen a hársméz, mely elismert idegcsillapító és fertőtlenítő hatású). Gyomorfekély, nyombélfekély, gyulladásos megbetegedések esetén érdemes a méz antimikrobiális hatására kiemelt figyelmet fordítani, és mivel a méz gyümölcscukrai glükogénként raktározódnak a májban, ezért májgyengeségnél, de hasnyálmirigy- és epemegbetegedésnél is sikerrel alkalmazható. Különösen a fenyőmézről terjedt el, hogy szamárköhögés, tüdőbajok és légcsőproblémák esetén fejti ki áldásos hatásait, a lépes méz pedig homloküreg-gyulladás esetén nyújthat segítséget.
Fogyasztáshoz fogyasztva
Érdemes tehát mindenkinek felülbírálnia a mézzel kapcsolatos képzeteit: nem csupán nyalánkságról van szó, hanem természet legfinomabb gyógyszeréről. Bár a méz egyaránt használható süteményekben vagy gyógyteákban (melyeknek gyógyhatását saját összetevőivel fokozza), nem szabad elfelejteni, hogy sütéssel, vagy forró vízben oldással tápanyagaiból veszít: még gyógytea ízesítése esetén is érdemes kissé kihűlt folyadékba keverni.
A méz egyéb gyógyító hatásai
Egy csésze meleg tejben elkeverve és rendszeresen fogyasztva véd a fertőző betegségek ellen.
Egy borsónyi mennyiséget szétkenve az arcbőrön, az puha és bársonyos lesz. (Ne feledd lemosni!)
Az iparilag előállított édesítőszerrel ellentétben a méz kizárólag természetes összetevőket tartalmaz, eddig körülbelül 180 féle hatóanyagot találtak meg benne. Igaz, ezek közül néhány (például a vitaminok) csupán kis mennyiségben vannak jelen. Annál fontosabb a szerepük az ásványi anyagoknak, így a vasnak, illetve a nyomelemeknek. Utóbbiak közül a króm elősegíti a cukor feldolgozását, szabályozza a vércukorszintet. Ez az egyik oka, amiért a méz könnyebben emészthető a háztartási cukornál.
A méz és a testi szerelem
A méz már az antik időkben is jelen volt az emberi kapcsolatokban. A római és görög fürdőkben az ismerkedni vágyók mézes vizet küldtek a kiszemelt partnernek. Ha elfogadta, azt jelentette, részemről semmi akadálya, udvarolhatsz.
Hazánkban is fűződnek hozzá népi hagyományok. Ha az udvarló fiatalembert a lányos ház úrnője mézes pogácsával kínálta, azt jelentette: fiam, akár az anyósod is lehetnék.
A Távol-Keleten a mézeshetek kifejezést nemcsak átvitt értelemben használták. A régi időkben ugyanis a házasságot megelőzően a vőlegényt kemény éjszakai próbának vetették alá. A menyasszony meztelen testét mézzel kenték be. A vőlegény feladata pedig a méz eltávolítása, csak és kizárólag ajkainak segítségével.
Ha csak a gátlásosság szab határt a teljesítőképességnek, akkor sem kell
csüggedni. Erre is van megoldás a méztartalmú nászbor segítségével. Ha a férfi iszik egy pohárral, egy óra múlva érezheti jótékony hatását. Persze nem érdemes túlzásba vinni a nászbor fogyasztását sem. Hiszen az alkohol könnyen ágyba csábít, de ott rútul cserben is hagy…
Magyarországon a nemzetközi viszonyokhoz képest sajnos meglehetősen alacsony az egy főre jutó mézfogyasztás (az európai átlag négyszer-ötször több), pedig összetételében és izében is világszínvonalúak a magyar méhészek – és magyar méhek! – termékei.