Vegyük észre, ha álmos
Ne ébresszük fel
Ha elalszik például az autó ülésében, ne ébresszük fel, úgy vigyük be, hadd fejezze be az alvást. Ahhoz, hogy a kiságyba áttegyük, nem kell megzavarni.
A csecsemő sokat alszik
A csecsemők napi 16 órát alszanak, csak etetéshez és tisztába tevéshez ébrednek fel. Idősebb korban már kevesebb alvás is elég nekik napközben, inkább éjszaka alszanak. Hat hónapos korára a csecsemőnek át kell tudnia aludni az éjszakát, és napi 2-3-szor kicsit alszik még. Az egyéves gyerek napi 1-2-szer alszik, és éjjel körülbelül 11 óra hosszat.
Legyen rendszer az alvás terén is
Alakítsunk ki megfelelő alvási rutint, és lehetőleg tartsuk is be
– minden nap ugyanabban az időben aludjon
– kerüljük a késő délutáni alvást
– altassunk ne csak éjszaka, de nappal is a kiságyban, így az ágyat az alvással köti össze
Ne szaladjunk be hozzá
Ébren legyen még, amikor lefektetjük
Néhány hét elteltével a csecsemőnek nem kell aludnia, amikor letesszük, elég, ha csak álmos. Ez a rutin megtanítja a csecsemőt arra, hogy egyedül elaludjék, és az alvás ne attól függjön, hogy kézben tartjuk, ringatjuk vagy etetjük. Ezzel a módszerrel azt is elősegíthetjük, hogy magától el tudjon aludni, ha éjjel fölébred.
Ügyeljünk a biztonságra
Ha a csecsemő nem biztonságos helyen alszik el, tegyük át a kiságyba. Ne aludjon se a kanapén, se a felnőttek ágyában, se a földön. Mindig hanyatt fektessük le, hogy elkerüljük a hirtelen csecsemőhalál-szindrómát. Ne legyen az ágyban takaró, párna, plüssállat vagy egyéb puha tárgy. Ne tegyük le a babát aludni más csecsemőkkel vagy háziállatokkal együtt sem.
Forrás: informed.hu