További tényezők határozzák meg, hogy az allergia mikor, milyen formában, milyen súlyos tünetekkel jelentkezik.
Ezen tényezők közé tartoznak:
– allergének jelenléte a környezetünkben (allergiát okozó pollenek, egyéb anyagok)
– környezeti ártalmak (levegőszennyezés, tartósítószerek, vegyszerek)
– a szervezet aktuális állapota (egyéb betegségek)
– pszichoszociális tényezõk (stressz, munkahelyi és magánéleti konfliktusok)
Leggyakoribb allergének:
– A leggyakoribb környezeti allergén a poratka, vagyis pontosabban annak széklete.
– A különböző pollenek – fűpollen, fapollen, gyompollen – szintén gyakran előforduló allergének.
– Számos élelmiszer válthat ki allergiát, a leggyakoribbak a földimogyoró, tejtermékek, tojás és halak által kiváltott allergia.
– Egyes rovarok csípése szintén okozhat allergiás reakciót.
Az allergia diagnosztizálása:
Az allergiás tünetek különböző fokozatúak lehetnek, ám ha a tünetek megjelentek, gyógyszeres kezelésre van szükség. Enyhe esetben antiallergiás (antihisztamin) készítmény javasolt, asztma esetén pedig hörgőtágító. Súlyos tüneteknél erélyesebb gyógyszeres kezelést kell alkalmazni, ilyenkor a tüneti gyógyszerek mellett gyulladáscsökkentő készítményeket is adunk. Létezik egy gyógymód, mellyel az allergia tünetmentessé tehető: az immunterápia, melynek lényege, hogy az egyént arra késztetik, képezzen ellenanyagokat az allergénnel szemben, amire érzékeny. A betegnek nagyon alacsony dózissal kezdve azt az allergént adják, amire allergiás. Fokozatosan emelik a koncentrációt, míg elérik a levegőben előforduló szintet. Így a szervezet megfelelő ellenanyagokat termel, melyek védettséget biztosítanak számára. Az immunterápiai kezelés 3-5 évig tart injekciós vagy szájon át bevehető formában. Az allergiás beteg tünetmentessé tehető, de az allergiára való hajlama megmarad.
Magyarországon a pollenszezonnak három csúcsa van. Az első a fák és cserjék virágzásakor jelentkezik, ez általában februártól május elejéig tart. Utána a pázsitfűfélék virágzása zajlik április végétől augusztus elejéig. A nyár közepén kezdődik a gyompollen allergia, amely október végéig okoz tüneteket.