

Előfordulhat, hogy hat éves korban a maradó őrlőfog a szuvas tejfogat előrenyomja, így a maradó fogak helye könnyen elveszhet. Rosszabb helyzetben vannak azok a gyerekek, akiknek az egyik tej-örlőfoga az ötödik életév előtt szuvas lesz, és el kell távolítani. Akkor ugyanis az alatta lévő fognak egyáltalán nem marad helye, így az a szép fogsoron kívül fog elhelyezkedni. Ez pedig fogszabályozási kezeléshez vezet, ami egyrészről hosszú és kellemetlen, másrészről anyagilag is igen megterhelő folyamat.
A tejfogak szuvasodása nem csak ferde fogakat eredményezhet, de a rágás és a beszéd fejlődését is károsan befolyásolhatja.
Amint kibújnak az első kis tejfogacskák, azonnal kezdjük el a fogak ápolását, ugyanis fontos, hogy a pici minél korábban hozzászokjon a szájhigiéniához. Az esti fürdetés a legalkalmasabb a fogak tisztítására, hiszen a mosdás mellett a fogak ápolásához is hozzá tudjuk szoktatni.
Ne felejtsük el, hogy az apró kezekbe, parányi szájakba kis fejű, színes fogkefe illik! A gyermekfogkefék csomagolásán minden esetben rajta van, hogy hány éves korú gyermeknek ajánlott, így könnyen kiválaszthatjuk a megfelelő méretet. Ha gyermek maga választhat a figurás, színes fogkefecsodák közül, akkor nagyobb örömmel használja majd szerzeményét!
Fogmosási útmutató
– A gyermek összezárt fogsorának külső felszínére (érintve az íny szélét is) helyezzük a fogkefét 45°-os szögben és kezdjük el finom körkörös mozdulatokkal eltávolítani a lerakódást. Vigyázzunk, hogy ne dörzsöljük túl erősen!
– Gondoskodjunk, hogy az íny széle, és a fogak mögötti területek is alaposan meg legyenek mosva.
– Ne feledkezzünk meg nyelv tisztításáról sem. Bár a gyerekek nehezen viselik, nem szabad kihagyni a napi szájápolásból, ezért csak finoman dörzsöljük át.
Ügyelnünk kell a 6 éves kor alatti gyermekeinkre. Kiskorúaknál ugyanis könnyebben alakul ki a fluorózis nevű esztétikai probléma, amely a fluoridok túlzott fogyasztásakor alakul ki.
A fogfejlődés ideje alatt alacsony fluoridkoncentrációjú fogkrém használata javasolt, illetve figyeljünk arra, hogy más forrásból se jusson nagyobb mennyiségű fluoridhoz (pl.: fluoridos tabletta, fluoriddal dúsított víz, vagy olyan élelmiszer). Ennek túladagolás esetén ugyanis a maradó fogak fogzománcán sárgás-fehér foltok alakulhatnak ki.
Arra is biztatni kell a gyermekeket, hogy fogmosás után ne nyeljék le, hanem inkább köpjék ki a fogkrémet.
Forrás: a-fogaszat.hu